Ograniczenia w ruchu pojazdów przez terytorium RB

Warszawa, dnia 27 czerwca 2023 r.

 

Szanowni Państwo,

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w wyniku decyzji białoruskiego rządu (Postanowienie Rządu nr 391 z dnia 19 czerwca 2023 r.) Białoruś wprowadza zakaz przejazdu przez swoje terytorium przyczep i naczep z polskimi rejestracjami. Będzie on dotyczył również samochodów osobowych z polskimi rejestracjami, jeśli są one wykorzystywane do przewozu ładunków. Dokument wchodzi w życie 10 dni po opublikowaniu. Przedmiotowa decyzja zmienia Postanowienie nr 247 z dnia 22 kwietnia 2022 r. „O ruchu pojazdów”. Dotychczas zakaz dotyczył przemieszczania na terytorium Białorusi samochodów ciężarowych i ciągników zarejestrowanych w UE, obecnie wprowadza się zakaz przemieszczania samochodów ciężarowych i ciągników zarejestrowanych w państwach członkowskich UE; przyczep (naczep) zarejestrowanych w Rzeczpospolitej Polskiej; samochodów osobowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i realizujących przewozy międzynarodowe zgodnie z indywidualnymi listami przewozowymi lub międzynarodowymi listami przewozowymi „CMR”.

Jednocześnie, podobnie jak w przypadku zakazu ruchu samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, przyczepy/naczepy będą mogły wjeżdżać do punktów przeładunkowych i centrów logistycznych. Wspomniane w Postanowieniu samochody osobowe będą mogły przejeżdżać jedynie przez przejścia graniczne na białorusko-polskim odcinku granicy.

W dokumencie dokonano również aktualizacji wykazu punktów przeładunkowych, odpowiadających im punktów kontrolnych oraz stacji benzynowych, na których można tankować zagraniczne pojazdy. Określono również tryb postępowania Inspekcji Transportu i organów celnych w przypadku naruszenia zakazu poruszania się pojazdów, przyczep i naczep orazwyjaśniono procedurę instalacji plomb nawigacyjnych do transportu na terytorium Białorusi.

Wydział Pomocy Konsularnej

Departament Konsularny

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

*******************************************************************

rozklady box

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej

Zrozumiałem