Ustawa „PKS-owa„ bublem ???

Czy ustawa „PKS-owa” bublem?

Samorządy w sposób ewidentnie oszczędny wyciągnęły ręce po rządowe dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Do rozdysponowania było zapowiedzianych 300 mln zł, a wykorzystano zaledwie ok. 18 mln zł. Dlaczego? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Oficjalnie dominuje wersja, że w czasie sezonu urlopowego było za mało czasu na przygotowanie odpowiednich dokumentów i wystąpienie ze stosownymi wnioskami. Nabór wniosków ogłoszono 1 sierpnia, a skończył się on już 12 sierpnia. Kolejnym argumentem JTS był, fakt, że termin wypadł  w połowie roku budżetowego, a wszystkie wydatki zostały już zatwierdzone i trudno, ich zdaniem, w nich teraz coś zmieniać. A w rzeczywistości to najprawdopodobniej ustawa rozminęła się z faktycznymi zapotrzebowaniami samorządów, które nie zgromadziły na ten cel określonych środków.

Rząd twierdzi natomiast , że dopiero druga tura składnia wniosków o dopłaty do nowych, deficytowych połączeń autobusowych (która ma już ruszyć w październiku br.) pokaże rzeczywiste  zainteresowanie samorządów. Tym razem na rok 2020 zaplanowano na dofinansowanie połączeń 800 mln zł. 

rozklady box

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej

Zrozumiałem