Wkrótce zmiany w Kodeksie drogowym

Rząd przygotował projekt ustawy wprowadzający zmiany w kodeksie drogowym 2020. Przewiduje on trzy istotne zmiany

Nowe przepisy mają wejść w życie już od tegorocznych wakacji, czyli od 1 lipca 2020 r. Wśród nich znalazło się:

1. zatrzymywanie prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym. Dodatkowo kierowca musi liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł i 10 punktami karnymi,

2. ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia (dotychczas w godzinach 23.00-5.00 dopuszczalna prędkość wynosi 60 km/h),

3. zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, co oznacza, że kierowca będzie musiał dodatkowo ustąpić pierwszeństwa nie tylko osobom, które już są na przejściu, ale i tym, które na nie wchodzą lub oczekują na możliwość wejścia.  Obecnie kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność i musi zmniejszyć prędkość tak, by móc w porę zareagować na nagłe sytuacje. Zmianie zatem ulegnie to, że prowadzący pojazdy zostaną zobowiązani do obserwowania nie tylko przejść, ale również ich otoczenia.

rozklady box

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej

Zrozumiałem